UA | RU

Виготовлення згинальних, витяжних та формувальних штампів

Особливістю згинальних, витяжних та формувальних штампів є відсутність гострих кромок та наявність закруглень на робочій частині, що виключає застосування відбитка для узгодження профілю матриці та пуансону. Робочі частини цих штампів часто виготовляють литими.

Основним технологічним завданням при виготовленні штампів є забезпечення еквідистантності робочого профілю пуансону та матриці та рівномірного технологічного зазору між ними. Це досягається обробкою пуансона і матриці в залежності від складності контуру, методом побудови або копіювання шаблону або моделі. При складних контурах робочих елементів практикується остаточна обробка їх взаємною підгонкою на пресах погонних або на стендах по фарбі.

Виготовлення штампів холодного штампування

При виготовленні дрібних та середніх штампів збірку зазвичай здійснюють методом переведення центрів кріпильних отворів пуансона на пуансонодержатель. Пуансон поєднують з матрицею. Для ліквідації технологічного зазору між ними прокладають смужки зі матеріалу, що штампується. При виготовленні великих штампів після складання пуансону з матрицею практикується виправлення опорної поверхні пуансону або опорної плити струганням або фрезеруванням.

Обробка великих формувальних штампів. Підготовка виробництва формувальних штампів включає виготовлення дерев'яної або пластмасової майстер-моделі для лиття матриці, пуансону та кільця; виготовлення гіпсових моделей для обробки виливків та поковок на копіювально-фрезерних верстатах, виготовлення об'ємних та плоских шаблонів.

Робочий контур майстер-моделі являє собою точну копію контуру деталі, що штампується. Майстер-модель виготовляють із пластмас, червоного дерева або вільхи, стійких при зміні тепмератури та вологості навколишнього середовища (допустима вологість не більше 12%). Робочу поверхню майстер-моделі контролюють шаблонами зовнішніх відводів. Шаблони виготовляють дерев'яними або металевими.

Для всіх перерізів, вказаних у кресленні, наноситься розмітка на моделі або набивається планка для вказівки місць підгонки шаблонів. Кромку шаблону нітують олівцем, і при незначному переміщенні по поверхні моделі видно точки, що виступають, що підлягають видаленню. Після підготовки сполучених місць поверхні моделі зачищають шкіркою та покривають спиртовим лаком.

По майстер-моделі виготовляють об'ємні шаблони для контролю решти оснастки та готової деталі. Майстер-модель повинна зберігатись весь період виготовлення деталі. Рекомендується комплект штампів для деталей на всіх операціях виготовити по одній майстер-моделі та шаблонам, знятим із неї.

По майстер-моделі виготовляють гібову модель матриці для виливки та модель для обробки виливки на копіювально-фрезерних верстатах. Майстер-модель може бути використана як копір на копіювально-фрезерному верстаті для обробки робочого профілю пуансона. Модель матриці служить виготовлення моделі, за якою роблять ливарну форму пуансона і виробляють копіювально-фрезерні роботи. Її використовують також для перевірки зварювальних та контрольних пристроїв. У дрібносерійному виробництві модель матриці використовують для виготовлення ливарної форми для матриці.

Підгоночні преси та стенди. У процесі складання штампів і прес-форм виникає необхідність багаторазового з'єднання верхньої частини штампу або прес-форми з нижньою при підгонці матриці або пуансону. Для цієї мети використовують спеціальні підгоночні преси для великих штампів. Для середніх штампів застосовують складальні стенди-преси.

Стенд складається з нижнього столу, двох підйомних колон та верхнього поворотного столу з поворотним механізмом. Закріплена на плиті верхня частина штампу поворотом столу може бути встановлена у зручне положення для припасування. Пуансон або матрицю підганяють електричними чи пневматичними шліфувальними машинками. До стенду пристосовують радіально-свердлильний верстат. Комбінація преса радіально-свердлильним верстатом дозволяє виконувати безпосередньо на стенді всю слюсарну обробку та складання на одному робочому місці. На задньому кінці траверси радіально-свердлувального верстата є пристрій для підіймання та зняття штампу зі столу. Для випробування та налагодження дрібних штампів та прес-форм використовують пересувний стенд-прес з підйомною та поворотною верхньою плитою.