UA | RU

Класифікація прес-форм

Прес-форма прямого пресування застосовується під час виготовлення виробів із реактопластів методом прямого персування. За принципом пристрою оформляючого гнізда вони поділяються на відкриті, закриті (поршневі) та напівзакриті (з перетіканням)

Прес-форма відкритого типу не має завантажувальної камери, що дещо спрощує конструкцію матриці та пуансону. Такі форми застосовують для виготовлення неглибоких виробів з великою площею пресування (тарілки, кришки) при порівняно тонких стінках, коли сировина, що завантажується, повністю поміщається в оформляє гнізді матриці. Недоліки таких прес-форм - підвищена витрата матеріалу (до 10-15%) та відсоток браку виробів через можливі недопресування.

Прес-форма

Прес-форма закритого типу (поршнева) характеризується тим, що оформляюче гніздо є безпосереднім продовженням завантажувальної площини. У процесі формування пуансон входить у завантажувальну камеру з малим зазором, що утруднює витікання матеріалу з гнізда. У таких прес-формах виготовляють вироби з пластмас, що важко пресуються, з малою плинністю. Недоліки таких форм - необхідність суворої відповідності мас завантажуваного матеріалу та готового виробу, складність отримання точних за висотою виробів та збільшений знос пуансону та завантажувальної матриці.

Внаслідок зазначених недоліків останні два типи форм не знаходять широкого поширення.

Прес-форма напівзакритого типу (з перетіканням) характеризується наявністю мінімального необхідного гарантованого зазору по периметру між пуансоном та спеціально виконаною завантажувальною камерою. Цей зазор забезпечує витікання надлишку матеріалу під час запресування і гарантує створення необхідного тиску пресування. Завантажувальна камера має трохи більші розміри, ніж виріб, що пресується. Це необхідно для створення віджимного паска, що забезпечує остаточне замикання оформляючого гнізда.

Така прес-форма дозволяє відпресовувати будь-які вироби методом прямого пресування, знижує знос пуансону та завантажувальної камери, не вимагає точного дозування матеріалу, допускає підпресування. Нестача прес-форм з перетіканням - деяке збільшення площі пресування через віджимний пояс. Завдяки своїм перевагам такі форми набули найбільшого поширення.

Прес-форми із загальною завантажувальною камерою застосовують для виготовлення простих невеликих виробів. Основні переваги таких форм у порівнянні з вищерозглянутими: менші розміри, сумарна трудомісткість виготовлення, металомісткість, а також простота завантаження сировини. Недоліки: як правило, збільшені площа пресування та облої, великий розкид розмірів за висотою, дещо більша витрата сировини.

Прес-форма з індивідуальною завантажувальною камерою має найбільше застосування. Їх переваги: велика точність виготовлення оформляючого гнізда і, відповідно, вироби, вища ремонтоспроможність, зменшена витрата сировини. Недоліки: великі розміри та металомісткість.

Прес-форми ливарного пресування, на відміну від прес-форм прямого пресування, мають завантажувальну камеру, відокремлену від гнізда, що оформляє, і літникову систему, що з'єднує завантажувальну камеру з оформляючим гніздом (гніздами).

Прес-форму з верхньою камерою завантаження можна встановити на всіх пресах, які використовуються для прямого пресування. Така форма краща, ніж форма з нижньою завантажувальною камерою, при використанні касетних (заставних) пакетів. До недоліків слід віднести обмеженість простору для обслуговування оформляючого гнізда, великі технологічні втрати матеріалу та дещо більшу трудомісткість видалення затверденого надлишку матеріалу із завантажувальної камери (порівняно із формами із загальною завантажувальною камерою).

Прес-форму з нижньою завантажувальною камерою найдоцільніше застосовувати на спеціальних пресах зі збільшеним зусиллям нижнього гідравлічного циліндра. Регулюванням цього зусилля в процесі запресування можна отримати виливок з поверхнею пресування (площа проекції виробу та литникової системи на горизонтальну площину роз'єму) майже вдвічі більша, ніж без регулювання.

Прес-форма для лиття під тиском застосовується у виробництві з термо- та реактопластів методом лиття під тиском. Характерні ознаки таких форм - наявність літникової системи та відсутність завантажувальної камери. Ці форми відрізняються великою різноманітністю конструктивних рішень, забезпечують високу ступінь автоматизації процесу та гарну якість виробів, що не потребують або майже не потребують додаткової обробки.

Стаціонарні прес-форми, що характеризуються відсутністю знімних елементів, закріплюють на плитах преса (термопластавтомату) на період виготовлення всієї партії виробів.

Такі прес-форми забезпечують ведення оптимального технологічного процесу, максимальну продуктивність і дозволяють автоматизувати весь цикл пресування (лиття). Однак такі форми є найдорожчими, тому їх слід застосовувати в умовах великосерійного та масового виробництва.

Напівстаціонарні прес-форми, що характеризуються наявністю окремих знімних елементів (касети з пуансонами, матрицями, різьбовими знаками, заставні знаки тощо), закріплюють на плитах преса (термопластавтомату) як стаціонарні. Для прискорення циклу пресування (лиття) здебільшого їх постачають не менше ніж двома комплектами знімних елементів, які по черзі встановлюють у форму. Це дозволяє поєднати операції пресування та відокремлення готового виробу від касети (знаків)

Знімні прес-форми, на відміну від стаціонарних та напівстаціонарних, не закріплюють на плитах. Після кожної операції пресування (лиття) їх виносять за межі преса (термопластавтомату) для отримання виробу, очищення, установки арматури і т.д. Знімні форми не мають власної системи обігріву (охолодження), не можуть забезпечити оптимальний технологічний режим, тому їх застосовують переважно в одиничному виробництві.