UA | RU

Складання, випробування та налагодження прес-форм

Для надійного складання прес-форми необхідне ретельне пригін всіх її частин. Якщо зазори перевищують допустимі відхилення, в них потрапляє пластмаса, налипає на деталі, що викликає задири поверхонь, що труться, дефекти виробу і швидке знос прес-форми. Особливо ретельне складання необхідне для прес-форми.

підгонка основних деталей знімної прес-форми

Мал. 1. Взаємоузгоджене припасування основних деталей знімної прес-фоми прямого пресування

Особливо ретельне складання необхідне для прес-форми з великою кількістю формуючих знаків, що мають мале поперечне переріз. Перекіс рухомих частин у подібних прес-форм спричиняє поломку знаків.

Операція складання не є складною, якщо вхідні деталі правильно виготовлені та оброблені від єдиних баз. Часто за технологічну базу при механічній обробці на верстатах та опилюванні приймають отвори для направляючих колонок, що виконуються на координатно-розточувальних верстатах з великою точністю.

Якщо слюсар при обробці вікон в пуансонодержателе 1 (рис.1), матриці 2, плиті знімання 3 і знакодержателе 4 встановлював деталь по кінцевим заходам щодо отворів 5 для напрямних колонок, то складання прес-форми не викликає труднощів.

За базу при обробці можуть бути прийняті та інші конструктивні елементи прес-форми, наприклад, дві суміжні сторони та кут між ними. У цьому випадку у деталей, що збираються, суворо витримується правильна геометрія базових сторін і кута.

Перед здаванням у експлуатацію готові прес-форми відчувають, тобто. відпресовують пробну партію виробів. Випробування необхідні визначення відповідності вироби кресленню, надійності роботи конструктивних елементів прес-форми, якості заповнення оформляющей порожнини. У прес-форм для виробів складної форми зазвичай зустрічається доопрацювання літникової системи. Коректування літникової системи за результатами випробувань проводять за вказівкою технолога та конструктора прес-форми. Крім літникової системи, після випробувань можливе коригування системи виштовхування.

Якість відпресованого виробу дозволяє судити не тільки про чистоту обробки оформляючої порожнини, а й про правильність складання всієї прес-форми. Виявлені при випробуванні дефекти усувають, потім прес-форму випробовують повторно, а потім передають на склад разом з відпресованим виробом.

При випробуванні прес-форми велике значення має правильність її встановлення та закріплення на пресі або ливарній машині. Встановлюють прес-форми на преси або машини зазвичай спеціалісти-установники (наладчики). Налагоджувачі випробовують їх за участю слюсаря-виробника.

Способи кремлення прес-форми до пресу
Мал. 2. Способи кремлення прес-форми до преси

Найпоширеніші способи кріплення стаціонарних прес-форм показані малюнку 2. Спосіб, показаний на рис. 2,а передбачає кріплення болтами 1 з квадратною головкою за нижню плиту і пуансонодержатель, у яких є вуха, що збігаються з пазами на плитах преса. Варіант способу кріплення показаний на рис. 2,б передбачає наявність вушок у матриці. Це забезпечує при затягуванні болтів додаткове підібгання всіх плит та інших частин прес-форми. Для захисту пазів плит від виламування при затягуванні болтів 1 застосовують різьбові вкладиші 2.

Зустрічається спосіб кріплення прес-форми прихватами (рис. 2, в). Прихвати 3 встановлюють на необхідній висоті, користуючись регульованими опорами 4. Використання прихватів не вимагає точного суміщення вушок прес-форми з пазами на плитах преса, що дозволяє переставляти прес-форму на преси з різним розташуванням пазів кріплення.

Для зв'язку системи виштовхування прес-форми з штовхачем преса застосовують різні конструкції перехідників. На рис. 2,г показано з'єднання перехідником-шпилькою 5.

Щоб полегшити встановлення форм для лиття під тиском, на плитах кріплення горизонтальних термопластавтоматів передбачають спеціальні, що центрують форму отвору, що є настановною базою. Системи виштовхування форм лиття під тиском не мають постійного зв'язку з виштовхувачем термопластавтомату, що також спрощує процес встановлення.