UA | RU

Основні деталі прес-форм

Деталі прес-форм поділяються на дві основні групи:

  • деталі технологічного призначення, що безпосередньо стикаються з пластмасою, а отже, що беруть участь у наданні виробу потрібної форми: до цих деталей відносяться матриця, пуансон, вкладиші, знаки;
  • деталі конструктивного призначення, які безпосередньо не оформляють вироби, але забезпечують роботу першої групи; до цих деталей відносяться напрямні колонки, опорні плити, штовхачі, ручки тощо.

Матриці та обойми

Матриця - основна деталь, що безпосередньо бере участь у оформленні зовнішньої поверхні виробу. Форма, розміри та конструкція матриці визначаються конструкцією самого виробу.

У прес-формах прямого пресування нижня частина матриці служить для оформлення виробу і є власне матрицею, а верхня частина призначена для завантаження прес-матеріалу та є завантажувальною камерою.

Виготовлення цілісних матриць не завжди є доцільним. Щоб полегшити виготовлення матриць, їх часто роблять складовими; при цьому з'єднання власне матриці із завантажувальною камерою виконується таким чином, щоб при пресуванні повністю виключити можливість потрапляння прес-матеріалу в зазор між ними.

Потрапляючи в зазори під великим тиском, прес-матеріал поступово розхитує з'єднання та виводить прес-форму з ладу.

У багатогніздних прес-формах застосовують вставні циліндричні матриці, запресовані в обойму. Обоймою називають деталь, призначену для скріплення елементів, що входять до збірної конструкції. Найчастіше обойми застосовують для з'єднання деталей складальних оформляють гнізд.

Незважаючи на велику різноманітність деталей, що скріплюються, шпалери характеризуються простотою конструкції. Зазвичай це деталі круглої чи прямокутної форми. Обойма не бере безпосередньої участі у формуванні виробу, проте зазнає при пресуванні великих навантажень, тому належить до найбільш відповідальних деталей.

Для пресування великогабаритних виробів (навіть простої форми) матриці виготовляють збірними з кількох деталей.

Пуансони

Пуансон є основною деталлю прес-форми, що оформляє верхню частину та внутрішню поверхню виробу. У прес-формі прямого пресування пуансон передає тиск преса на пластмасу.

Прес-форма

У невеликих прес-формах застосовують цілісні пуансони, однак це викликає підвищену витрату інструментальної сталі і тому найчастіше застосовують складові (збірні) пуансони.

Вкладиші

При пресуванні виробів складного профілю форма поверхонь пуансону та матриці буває складною і часто незручною для механічної обробки на верстатах. Застосування вкладишів полегшує виготовлення та ремонт пуансонів та матриць складного профілю. Вкладишами називають деталі, що встановлюються в пуансоні або матриці для оформлення у виробі поглиблень або отворів різної форми. Вкладиші встановлюють або нерухомо, або так, щоб їх можна було знімати під час кожного запресування.

Різьбові знаки та кільця

Різьба у виробів із пластмас виконується при пресуванні різьбовими знаками або різьбовими кільцями. Внутрішнє різьблення оформляється різьбовим знаком. Різьбові знаки встановлюють у прес-форму до пресування. Зовнішнє різьблення оформляється різьбовим кільцем. Кільце, як правило, звинчують із опресованого виробу після вилучення його з прес-форми.